top of page
Szukaj

Bakterie podrużują na plastikowych śmieciach

  • maulvader
  • 29 sie 2022
  • 1 minut(y) czytania

W naszych oceanach znajduje się około 5,25 biliona makro i mikro kawałków plastiku. Szacuje się, że na każdym kilometrze kwadratowym oceanu znajduje się 46 000 kawałków plastiku. Każdego dnia konsumenci na całym świecie kupują około miliona plastikowych butelek, milion jednorazowych kubków i dwa miliony plastikowych torebek (siatek). Społeczeństwo tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu. Być może nie wiemy również, że tworzywa sztuczne zawierają szkodliwe bakterie, które wpływają obecnie na życie w oceanach.



Jakie bakterie przenosi plastik

Okazuje się, że plastik jest idealnym nośnikiem dla śmiertelnej bakterii wywołującej cholerę u ludzi. Trzeba sobie zadać pytanie, jak to wpływa na życie morskie, i jak może wpłynąć na nasze życie? W dużym skrócie: kiedy plastik zaplącze się w koralowce, bakterie mogą przeciąć koralowiec jak nóż. Z kolei te tworzywa sztuczne zanieczyszczają jeden z najbardziej delikatnych ekosystemów na świecie i powodują jeszcze większe zanieczyszczenie morza. Zasadniczo ludzkie patogeny wykorzystują pływające w morzach fragmenty plastiku jak środek transportu. Nie wspominając, że zakwity glonów i duże ilości bakterii kałowych z ludzkich odchodów stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemów przybrzeżnych i gatunków morskich. To wszystko, bezkarnie podróżuje po świecie na plastikowych mini tratwach.


Co robi się, aby pomóc

Na całym świecie pojawiło się wiele nowych programów mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia oceanów plastikiem. Należą do nich niedawno uruchomione programy, takie jak Ocean CleanUp Project, który ma nadzieję rozwiązać problem Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Oraz innowacyjne nowe koncepcje, takie jak kosz morski i koło na śmieci, które pomogą zbierać tworzywa sztuczne i inne odpady z powierzchni portów i dróg wodnych. Wszystkie te inicjatywy i programy mają w założeniu pomóc zmniejszyć zanieczyszczenie mórz.


Comments


Post: Blog2_Post

Formularz subskrypcji

Dziękujemy za przesłanie!

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

©2021 by Stop Plastic. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page