top of page
Szukaj

Mikrodrobiny plastiku w mięsie, mleku i krwi zwierząt gospodarskich

  • maulvader
  • 10 lip 2022
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 29 sie 2022

Grupa naukowców znalazła mikroplastik w mięsie, mleku i krwi zwierząt hodowlanych, co prawdopodobnie wyjaśnia, w jaki sposób ten materiał znalazł się w ludzkich ciałach. Jeszcze bardziej niepokojącym jest fakt, że cząsteczki mikroplastików i nanoplastików mogą krążyć po ciele, a także osadzać się w narządach wewnętrznych.


Badanie, które zostało zlecone przez Plastic Soup Foundation, przedstawiło wyniki, stwierdzające że prawie 80% testowanych przez naukowców produktów mięsnych i mlecznych zawiera mikrodrobiny plastiku. W badaniu przeanalizowano 12 próbek krwi krowiej i 12 krwi świńskiej - we wszystkich wykryto mikroplastik, w tym polietylen i polistyren. Oceniono również 25 próbek mleka z kartonów supermarketów, zbiorników na mleko w gospodarstwach rolnych i dojenia ręcznego, stwierdzając, że 18 z nich zawiera mikrodrobiny plastiku.


Można spekulować, że jednym z możliwych źródeł niebezpiecznych cząstek może być pasza dla krów i świń. Następnie stwierdzono, że wszystkie dwanaście próbek granulek paszowych oraz rozdrobnionej paszy zawiera plastik. Dla porównania w świeżej żywności nie stwierdzono żadnych zanieczyszczeń.


Badanie to budzi poważne obawy dotyczące zanieczyszczenia naszego łańcucha pokarmowego mikrodrobinami plastiku. Oczywiste jest również, że rolnicy nie są za to odpowiedzialni. Wydaje się, że przynajmniej część dawnych produktów spożywczych, w tym z supermarketów, jest przetwarzana na paszę dla zwierząt z opakowaniami i tak dalej. Jest to szkodliwe nie tylko dla dobrostanu zwierząt, ale być może także dla nas samych. Najprawdopodobniej prawie każdy stek i burger zawierają małe kawałki plastiku” – powiedziała w oświadczeniu Maria Westerbos, dyrektor Plastic Soup Foundation.

Z biegiem lat rośnie zaniepokojenie ilością plastiku w zwierzętach spożywanych przez ludzi i sposobem, w jaki może on dostać się do naszych organizmów. Teraz naukowcy zachęcają ludzi, aby zastanowili się - jaki rodzaj pożywienia podaje się zwierzętom gospodarskim.

Zwierzęta są w stanie wchłonąć przynajmniej część plastikowych cząstek, na które są narażone w swoim środowisku. Badanie to powinno zachęcić do dalszego badania pełnego zakresu narażenia i wszelkich powiązanych zagrożeń. Produkcja paszy dla zwierząt bez plastiku może być jednym ze sposobów na poprawę narażenia zwierząt gospodarskich na cząstki plastiku” – powiedziała ekotoksykolog dr Heather Leslie, współautorka badania.


Plastic Soup Foundation wystosowała petycję, aby wyegzekwować niezbędne środki na to, aby zwierzęta hodowlane były wolne od plastiku i były bezpieczne do spożycia przez ludzi. Celem petycji jest przede wszystkim zapewnienie, aby wszystkie pasze dla zwierząt gospodarskich pozostały wolne od mikrodrobin plastiku. Jest to ważny krok w utrzymaniu zdrowia ludzi, ponieważ mikrodrobiny plastiku niosą ze sobą również ryzyko, że wirusy mogą się do nich przyczepić, aby przetrwać, rozwijać się i skazić każdego, kto się z nimi zetknie.

Comments


Post: Blog2_Post

Formularz subskrypcji

Dziękujemy za przesłanie!

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

©2021 by Stop Plastic. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page