Plastik w oceanach rujnuje bakterie odpowiedzialne za wytwarzanie tlenu
- maulvader
- 8 gru 2022
- 2 minut(y) czytania
Niebezpieczny problem zanieczyszczenia jest widoczny w przerażających statystykach: aż 12 milionów ton plastiku przedostaje się rokrocznie do oceanu. Jego wpływ na morską florę i faunę jest ogromny. Może on niszczyć koralowce, ingerować w siedliska zwierząt, zostać przez nie połknięty i spowodować ich śmierć.

Podczas gdy większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę z negatywnego wpływu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na florę i faunę morską, to jego wpływ nad nimi jest mniej znany. Najnowsze badania sugerują, że podwodny plastik może zabijać organizmy, które wytwarzają znaczną część tlenu uwalnianego do powietrza.
Przyjazne bakterie - Prochlorococcus
Jako najliczniejsze organizmy zdolne do fotosyntezy na planecie, w naszych morzach i oceanach żyje około trzech oktylionów bakterii. Te pożyteczne bakterie są odpowiedzialne za 10% całego tlenu znajdującego się na naszej planecie. W rezultacie ich ciągłe przetrwanie jest kluczem do naszego przeżycia.
Jak plastik zagraża pożytecznym bakteriom
W pierwszym tego rodzaju badaniu naukowcy z Macquarie University w Australii zbadali wpływ, jaki zanieczyszczenie plastikiem może mieć na funkcje życiowe bakterii Prochlorococcus. Aby to zrobić, wystawili dwa różne szczepy bakterii (z różnych głębokości oceanu) na działanie dwóch różnych grup chemikaliów, które zwykle wyciekają z polietylenu o dużej gęstości (używanego do produkcji jednorazowych toreb na zakupy) i maty z PVC. Jakie były wyniki? Ekspozycja na obydwa rodzaje chemikaliów miała niekorzystny wpływ nie tylko na zdolność wzrostu obu rodzajów bakterii, ale także na ich zdolność do fotosyntezy. Przekłada się to znacząco na zmniejszenie ilości tlenu, który są w stanie wyprodukować, co z kolei oznacza, że każde zagrożenie dla ich gatunku jest zagrożeniem dla naszego.
„Nasze dane pokazują, że zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi może mieć rozległy wpływ na ekosystem wykraczający poza znany wpływ na makroorganizmy, takie jak ptaki morskie i żółwie” – wyjaśnił dr Sasha Tetu - główny autor artykułu. Dodaje on również: „Jeśli naprawdę chcemy w pełni zrozumieć wpływ zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na środowisko morskie i znaleźć sposoby na jego złagodzenie, musimy wziąć pod uwagę jego wpływ na kluczowe grupy drobnoustrojów, w tym drobnoustroje fotosyntetyzujące”.
Comments