Studenci wzornictwa z Kolumbii wykorzystali porowatość mchu do zaprojektowania filtra do wody...
- maulvader
- 17 lip 2022
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 29 sie 2022
W ciągu dwóch miesięcy cyklu życia produktu, filtr może zatrzymać 80 gramów mikroplastiku, oszczędzając biologii pijącego przed spożyciem plastiku o równowartości 16 kart kredytowych.
Projekt pochodzi z niezwykłego ekosystemu położonego wysoko w Andach, zwanego Paramo. Wędrówki w tym górzystym regionie odbywają się albo na skale, albo na czymś, co przypomina pianki. Biosfera jest pokryta warstwami rozmaitych gatunków mchów, które pochłaniają, filtrują wodę i wysyłają ją w dół górskich strumieni, gdzie - jak stwierdzono naukowo - nadaje się do spożycia dla około 40 milionów ludzi w północnej Ameryce Południowej.

Innowacyjny filtr został nazwany „MUS(T)GO”, został zaprojektowany przez studentów z Uniwersytetu Andów. Projekt zwyciężył w dorocznym Biodesign Challenge Summit.
Chociaż do tej pory nie udowodniono, że mikroplastik jest szkodliwy w przypadku spożycia przez ludzi, naukowcy nie czekają na potwierdzenie. Badacze na całym świecie testują nowe metody odzyskiwania śmieci z plastiku.
MUS(T)GO wykorzystuje stalową spiralę w kształcie śruby Archimedesa, wewnątrz której znajduje się różnorodny mech - torfowiec - uprawiany w szkółkach poza chronioną na całym świecie strefą Paramo. Zespół projektowy nie zaprezentował jeszcze prototypu, ale filtr jest przeznaczony do użytku przez biedniejsze społeczności, lub przez ogrodników, którzy mogą zamontować filtr na końcu węża. Ponieważ mech zostałby osadzony w mikroplastiku, zespół chce również spróbować wynaleźć sposób na przekształcenie wyrzuconych filtrów w bioplastik.

„Moss jest tak małym organizmem i robi tak wiele dla całego ekosystemu” – powiedziała Maria Paula Osorio - studentka na uniwersytecie w Bogocie, która zaprojektowała ten produkt. „Zrozumieliśmy, jak niesamowite jest to naturalne stworzenie i chcieliśmy zrobić coś, co ma znaczenie”. Wiele najnowocześniejszych metod recyklingu plastiku pochodzi ze świata przyrody. Obecnie odkryto, że dwa enzymy bakteryjne rozpuszczają złożone wiązania molekularne łączące monomery z plastikiem PET .
Comments